• Po – Pia 8:30 – 15:30, 543 212 488
  • HOT LINE – 727 894 590
facebook instagram youtube
Kolik to stojí?

Poradca – rozdiel medzi čírym a extra čírym sklom / Float vs. Diamant

Skleněné obklady > Informace > Poradca – rozdiel medzi čírym a extra čírym sklom / Float vs. Diamant

Rozdiel medzi sklami Float a Diamant

Zaujíma vás rozdiel medzi sklami Float a Diamant? Rozdiel nie je v ich pevnosti či odolnosti, ale v priehľadnosti respektíve čistoty. Obe sklá sú mechanickými vlastnosťami rovnaké. Sú kaliteľné takže môžu byť bezpečnostné.

Obyčajné číre sklo FLOAT

Float je číre sklo, ktoré sa vyznačuje zeleným nádychom. Jednoducho ho poznáte podľa zelenej hrany, ktorá je pre toto sklo typická. Maximálna veľkosť skla je 3200 x 1600 mm, na zákazku potom až 3600 mm.

Sklo Float sa používa na všetkých štandardných aplikáciách bez nároku na vysokú transparentnosť skiel, a to ako v nábytku, stavebníctve, na akváriá a pod. Je to jednoznačne najpoužívanejší typ skla na trhu.

Extra číre sklo DIAMANT

Diamant je extra číre sklo, ktoré je chemicky čistené od oxidov železa. Tým sa zbavuje zeleného nádychu a neskresľuje tak výrazne farebné odtiene ako sklo Float. Štandardná veľkosť je 3200 x 1600 mm, za príplatok vieme vyrobiť sklá do dĺžky 3600 mm, prípadne aj do 3900 mm na vyžiadanie.

Extra číre sklo tzv. Diamant sa používá hlavne na lakované sklá, kde nie je žiaduce skreslenie farby. Ďalej potom v miestach, kde si zákazník želá maximálnu priehľadnosť a neskreslenie farieb objektov za sklom. Použitie skla Diamant nie je také časté, ale môžeme ho nájsť v luxusnejších interiéroch, na vitrínach či predajných pultoch a pod.

Varianty a použitie skiel

Obe základné varianty plaveného skla sa používajú bez farby aj ako lakované. Lakované sklo Diamant sa musí použiť v prípadoch, že chceme dosiahnuť biele farby a pri lakovaní svetlých odtieňov. Pri použití skla Float sa svetlé odtiene vrátane bielej farby javia po lakovaní ako zelené.

Sklo bez farby využívame ako výplne do rámov, na sprchové zásteny, sklenené priečky alebo zábradlia. Pri týchto výrobkoch sa častejšie využíva sklo Float, ktoré je cenovo dostupnejšie a v prípadoch, keď zelený nádych nekazí celkový dojem.

Sklá Float aj Diamant majú svoju matnú verziu, ktorá je v poslednom čase veľmi moderná a žiadaná. Matné alebo niekedy označované ako mliečne sklá sa u nás označujú − Satinato Float a Satinato Diamant. Matný vzhľad sa získava za pomoci leptania.

Matná strana skla je spravidla iba z jednej strany, z druhej strany je sklo lesklé. Ak sklo lakujeme na sklenené obklady do kuchýň, tak matnú stranu skla umiestníme smerom do miestnosti, aby menej odrážala odlesky predmetov na kuchynskej linke. Matné sklo v kuchyni vyzerá veľmi elegantne a moderne. Matné sklá majú však rovnakú škálu využitia ako lesklé sklá a je to len o dizajne a požiadavkách zákazníkov.